TÁMOP-3.2.4-08/1

„Tudásdepó-Expressz”
A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében – Könyvtárhasználók igényeinek hatékonyabb kielégítését szolgáló fejlesztés

TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-0069

„Zounok projekt II”
Jász-Nagykun-Szolnok Megye könyvtárainak olvasás-, könyvtárnépszerűsítő projektje, az ifjúságra és a leszakadó térség felnőtteire, valamint az elektronikus megyei köz- és iskolai könyvtári szolgáltatások nyújtására koncentrálva

vissza

Újszász Város Önkormányzata
A támogatás mértéke:

4.871.900,- Ft

Megvalósítási hely: Városi Művelődési Ház és Könyvtár
Újszász; Damjanich út 2.

Programok

felnőtteknek középiskolásoknak általános iskolásoknak óvodásoknak, kisiskolásoknak egyéb

felnőtteknek

"Százarcú könyvtár" Előadássorozata könyvtár és a könyvtári szolgáltatások népszerűsítésére

Tematika:
a) a) „Pályázati információk keresése, közvetítése intézményeknek, civil szervezeteknek, vállalkozóknak, gazdálkodóknak.” Könyvtárunk a Széchenyi Programirodával közösen fórumot szervezett, melyre meghívást kaptak a város intézményei, alapítványai, egyesületei, civil szervezetei, vállalkozói és gazdálkodói. A 2011. november 3-án délután lezajlott találkozó célja volt, hogy pontos tájékoztatást kapjunk a folyamatban lévő és a közeljövőben kiírásra kerülő pályázatok lehetőségeiről, és megismerkedjünk azokkal a szolgáltatásokkal, amelyeket a Széchenyi Programiroda számunkra nyújtani tud. A délután fontos része volt a személyes kapcsolatfelvétel, ahol az érdeklődők saját, személyes kérdéseikkel, kéréseikkel fordultak az iroda munkatársaihoz.

 

b) „Álláskeresés az Internet segítségével” – A keresés lehetőségei, önéletrajz és motivációs levél, munkáltatók elvárásai, felkészülés az állásinterjúra címmel Vona László, a Karakter Számítástecnikai, Elektronikai Kft. felnőttképzési vezetője tartott előadást 2011. május 10-én délután könyvtárunkban. A tájékoztató segítségével szerettünk volna segítséget nyújtani a város munkakeresőinek abban, hogy nagyobb sikerrel, felkészültebben tudjanak a munkaerőpiacon boldogulni. Beszélgettünk a jól megírt önéletrajz „önreklámozási” értékéről, az állásközvetítő oldalak használatáról (egyben a félrevezető, mások kétségbeesett helyzetéből hasznot húzni akaró ajánlatok kiszűrésének módjáról), az állásinterjúra történő felkészülés fontos lépéseiről és szóba kerültek a résztvevők személyes tapasztalatai is. Könyvtárunk az álláskeresésben egy, az ebben a témában összeállított szóróanyaggal (linkgyűjteménnyel) is szeretne segíteni a munkához jutásban.

c) A biblioterápia lehetőségei (1 előadás)

c) „A biblioterápia lehetőségei”. 2011. május 31-én du. 17 órától Sóron Ildikó, az Országos Idegennyelvű Könyvtár munkatársa, biblioterapeuta, bemutatóval egybekötött előadását hallgathattuk meg az olvasás gyógyító hatásairól. A program első részében magáról a biblioterápiáról, fogalmáról, alkalmazási módjáról, - köreiről hallhattunk. A klinikai alkalmazás mellett hasznosítják a kórházak gyermekosztályain, a hospice szolgálatban, idősek, betegek, fogyatékossággal élők, társadalmi vagy anyagi helyzetük miatt kirekesztettek közösségi életbe való bevonásában. A terápiás alkalmazás mellett még ugyanolyan fontos a fejlesztő hatása. Ezzel kapcsolatban esett szó a meseterápiáról is, a népmesék teljes univerzumot magába sűrítő, sokféle helyzetben alkalmazható szimbólumvilágától a műmesék célzott tanúságaiig.
A program második felében a vállalkozó szelleműek részt vehettek egy rögtönzött terápiás foglalkozáson is. Úgy vélem, mindannyian új élményekkel gazdagodva zárhattuk a napot.


 

d) Média „szemét”. A tanulók „médiafogyasztási” szokásai és ezek veszélyei. – Biztonságosan az Interneten.

2011. április 11-én du. 17 órakor az általános iskolával együttműködésben megvalósított találkozót elsősorban szülőknek szerveztük, de a vetítéssel egybekötött bemutatók minden gyermekekkel foglakozó számára hasznosítható információkat tartalmaztak. Bakó Jánosné média szakos pedagógus tanulók körében végzett médiahasználati felmérése komolyan elgondolkodtathatott bennünket a gyerekek mindennapjaival kapcsolatban. Az Internet- és a számítógépes játékok veszélyeiről és ezek káros befolyásának csökkentéséről itt a könyvtárban állítottunk össze egy bemutatót, amelyet Nemes Zsuzsanna könyvtárvezető ismertetett, illetve ehhez a témához szóróanyagot is készítettünk.


 

e) „Az írók és az olvasás” - Könyvtárunk „közkívánatra” Schäffer Erzsébet Pulitzer-emlékdíjas újságírót, írót, publicistát, a Nők Lapja főmunkatársát hívta író-olvasó találkozóra. A rendezvényre 2011. szeptember 29-én du. 17 órai kezdettel került sor. Schäffer Erzsébet személyében egy rendkívül közvetlen, nyitott személyiséget ismerhettünk meg, aki szívesen mesélt történeteket családjáról, pályafutásának kezdeteiről, utazásai, előadókörútjai közben megélt eseményekről. Ahogy elmondta: ha nyitott szívvel, érdeklődve fordulunk mások felé, akkor – az esetek nagy többségében – az emberek ugyanilyen nyitottan „visszamosolyognak” ránk. A rendkívül hangulatos két órának csak a vasúti menetrend „kérlelhetetlensége” vetett véget.

Schäffer Erzsébet


 

f) Április 21-én a Mozgáskorlátozottak újszászi csoportját fogadtuk a könyvtárban. A program témája: „Akadálymentesen a világhálón – Számítástechnikai fejlesztések az újszászi könyvtárban”. Azt kívántuk bemutatni a leginkább érintetteknek, hogy az akadálymentesítés terén milyen előrelépések történtek intézményünkben. Nemcsak az új bejáratot és az eltávolított belső küszöböket, hanem a fogyatékkal élők segítésére kialakított technikai eszközöket és szoftvereket is megismerhették. A megvásárolt programokat használat közben Molnár Ákos, az „Informatika a Látássérültekért Alapítvány” ügyfélszolgálatos munkatársa ismertette.

Az előadássorozat egyes előadásaira nem csak az érdeklődő felnőtteket, hanem gyerekeket is várunk.

 

Digitális írástudás fejlesztése (4 alkalom)

Az első számítógép használati tanfolyamunkat 2011. január 25 – február 11 között tartottuk számunkra is egy kicsit próbajelleggel. 12 napon át, egy-egy alkalommal 1,5 óra időtartamban. Célunk, hogy a zömében idősebb korosztályhoz tartozó jelentkezőknek olyan alapot, illetve segítséget nyújtsunk, mellyel bátrabban merik használni otthoni számítógépüket, és megismerkedhetnek az Internet nyújtotta lehetőségekkel is.

Március 1-én egymással párhuzamosan két számítógép- és Internet használati alaptanfolyamot tudtunk indítani, délelőtti, illetve kora délutáni időpontban. Ezt önkéntes segítők bevonásával tudtuk kivitelezni. Fási Attila és Molnár József korábban hosszabb-rövidebb ideig már dolgozott könyvtárunkban és többször segítettek már más programok megvalósításában is. Mindketten rendelkeznek informatikus végzettséggel is, így még nagyobb örömmel vettük segítségüket. Ezeknél a csoportoknál már ketten is saját meglévő, illetve frissen beszerzett laptopjukat használták.

Március 22 és április 8 között egy újabb számítógép használati tanfolyam zajlott. 1 személy itt is saját laptopját használta, így egyszerre 5 személy tudott részt venni az oktatáson.

 

Április 12 és 28 között újabb tanfolyamot tartottunk, ahol szintén a digitális írástudás, az alapfokú számítógép- és Internethasználat volt a téma.

Május 31 – június 17 számítógép- és Internet-használat alapjai tanfolyam

 

Könyvtárhasználati látogatások (8 alkalom)

2011. március 2-án az Idősek Nappali Ellátása bejáróit fogadtuk a könyvtárban egy kis vidám ismerkedésre. A fő témánk itt is a farsang, a régi farsangi mulattságok voltak, de „mellékesen” bemutattuk a könyvtár új technikai eszközeit és szolgáltatásait is. A friss, meleg fánk és a forró tea még kellemesebbé tette a hangulatot. Az egyik közreműködő jóvoltából még verseket is hallhattunk. A szervezésben és lebonyolításban nyújtott segítségért külön köszönet illeti Krassóiné Gyüre Rozáliát.

 

2011. március 24, 25-én a Nemzeti Audiovizuális Archívumot és annak szolgáltatásait mutattuk be az érdeklődőknek. Könyvtárunk 2010-ben, kihasználva a technikai fejlesztések által nyújtott lehetőségeket, regisztrált a NAVA-t közvetítő könyvtárak sorába.

2011. október 5-én „Múltunk fehéren-feketén” címmel vetítést tartottunk a könyvtárban Nagy Béla fotóiból. A régi fekete-fehér felvételek a város közel 50 évének eseményeit örökítik meg. A rendezvényre az Aranyifjak Nyugdíjas Klub és a Népi Díszítőművészeti Szakkör tagjai mellett minden érdeklődőt vártunk.

 

Múltunk fehéren-feketén

2011. október 6-án délután „Ne ijedj meg – neked is megy” címmel bemutatót tartottunk a digitális fényképezőgép és a különböző képszerkesztő programok használatából az érdeklődő felnőtteknek.

 

Ne ijedj meg - neked is megy!

2011. október 7-én bemutatót tartottunk a számítógép- és Internet használat alapjairól az érdeklődőknek.

 

2011. október 7.

2011. október 9-én, a Könyves Vasárnapon többféle programmal vártuk a kicsiket-nagyokat egyaránt. 9 órai kezdettek tartottuk a Liszt vetélkedő, a „Mesélő képek” rajzpályázat és a „Mesélj nekem!” mesemondó verseny díjkiosztását. Ezt követően a játszani szeretők bekapcsolódhattak a „Könyvek titka” játékba, melynek minden teljesített állomásán apró ajándékokat nyerhettek. Az ügyes kezűek Gesztenye Guszti mellett több más ötletes termésfigurát készíthettek.

 

Könyves Vasárnap

Hangoskönyv bemutató (1 alkalom)

2011. május 28-án a Városi Művelődési Ház és Könyvtár a civil szervezetekkel összefogva „Családi Napot” szervezett a művelődési ház helyiségeiben. Ezen a rendezvényen mi is bemutattuk a könyvtárban megtalálható és kölcsönözhető hangoskönyveket, melyekbe a helyszínen bele is lehetett hallgatni. A kínálat szélesítése érdekében felkértünk egy terjesztőt is, hogy mutasson be néhány tucatot az általa forgalmazott kiadványokból, melyek a helyszínen megvásárolhatók voltak. Látogatóink közül egy szerencsés nyertes hazavihette Nógrádi-Cakó: Segítség, ember! című hangoskönyvét is.

 

középiskolásoknak

Könyvtárhasználati foglalkozások (2 alkalom)

1) Könyvtárhasználati foglalkozások a. 2011. november 17. Könyvtárunk helytörténeti gyűjteményének egy részét ismerhették meg a középiskola végzős diákjai.

 

Író-olvasó találkozó (1 alkalom)

2011. november 17. Találkozó Jánoska Antal amatőr helytörténet-kutatóval: 2 Újszász történetével kapcsolatban megjelent kötetének bemutatása. Jánoska Antal előadása alapján a diákok megismerkedhettek a helytörténet-kutatás forrásaival, módjával és nehézségeivel. A bemutató kiemelt része volt az Orczy-család rövid története is.

 

 

Vetélkedők, pályázatok (2 alkalom)

a. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett szavalóversenyen, melyet március 9-10-én tartottuk, a középiskola tanulói is részt vettek. Közülük 3 könyvjutalmat is átvehetett.

b. Liszt Ferenc születésének bicentenáriumára a Városi Könyvtár 3 fordulós vetélkedőt hirdetett meg a helyi újság lapjain és a városi honlapon, felső tagozatosok, középiskolások és felnőttek részére. A megfejtések beküldésének határideje 2011. szeptember 2 volt. A megfejtők közül 8 fő vehetett át könyvjutalmat a Könyves Vasárnapon.

Rendhagyó irodalomóra (1 alkalom)

a. 2011. november 25-én rendhagyó irodalomórát tartottunk a középiskolában Romhányi József író, költő, dramaturg életútjáról, műveiről. Az óra gerincét egy PowerPoint bemutató alkotta. Romhányi József verseit Bogár László köztársasági ösztöndíjas egyetemi hallgató előadásában élvezhették a diákok.

 

általános iskolásoknak

Könyvtárhasználati foglalkozások (6 alkalom)

a. Április 19-én, egy rendhagyó könyvtárlátogatással egybekötött sorsolással választottuk ki azt a 3 diákot, akik a Romhányi vetélkedőn könyvjutalmat nyertek. Emléklapot, illetve apró ajándékokat minden résztvevő kapott.

b. 2011. május 30, 9 óra – Könyvtárhasználati foglalkozás 7. a osztály I. csoport.

 

c. 2011. május 31, 9 óra – Könyvtárhasználati foglalkozás 6. b osztály
d. 2011. május 31, 11 óra – Könyvtárhasználati foglalkozás 6. a osztály I. csoport
e. 2011. május 31, 12 óra – Könyvtárhasználati foglalkozás 7. a osztály II. csoport

 

f. 2011. június 1, 8 óra – Könyvtárhasználati foglalkozás 6. a osztály II. csoport

 

 

Tervezett időpontok:
2011. szeptember, november

Író-olvasó találkozó (2 alkalom)

a. 2011. június 6. 9 óra - Rendhagyó „Író”-olvasó találkozót tartottunk az általános iskola 4. b osztályosainak Lázár Ervin születésének 75. évfordulója alkalmából. Témánk az ismert meseíró műveinek bemutatása volt „élőszóval”, videó és hanganyagokkal színesítve, Gonda Adrienn irodalom-dráma tagozatos tanuló közreműködésével.

 

b. 2011. június 6. 11 óra – Lázár Ervin gyermekírói munkásságának bemutatása ezúttal a 4. c osztályos tanulóknak rendhagyó „Író”-olvasó találkozó keretében, Gonda Adrienn irodalom-dráma tagozatos tanuló közreműködésével.

 

c. 2011. november 16-án könyvtárunkban köszönthettük Nógrádi Gábor és Nógrádi Gergely írókat. Vidám hangulatú beszélgetésben ismerhettük meg műveiket, köztük a frissen megjelent Agenor és Balhés Beni c. kiadványokat. Rögtönzött irodalmi vetélkedőn tesztelhették a gyerekek irodalmi „felkészültségüket”. A legjobban szereplők természetesen külön ajándékot is vihettek haza, melyeket a szerzők dedikáltak is.

 

Vetélkedők, pályázatok (2 alkalom)

a. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett szavalóverseny március 9-10-én tartottuk több csoportban és helyszínen. Összesen 103 diák (1-12. évfolyamig) vett részt a megmérettetésen. A helyezést elértek (30 fő) a városi ünnepségen 2011. március 15-én vehették át könyvjutalmaikat illetve oklevelüket.

 

b. 2011. október 4-én du 14 órai kezdettel tartottuk hagyományos mesemondó versenyünket két csoportban, összesen 34 versenyző részvételével. A díjazottak könyvjutalmaikat a Könyves Vasárnapon vehették át.

 

Mesélj nekem!

Rendhagyó irodalomórák (2 alkalom)

a. 2011. október 14. Sebők Zsigmond születésének 150. évfordulójára emlékezve ismerkedtünk műveivel, alakjaival, legfőképpen a tisztes máramarosi méztermelővel: Mackó Mukival, s kitekintésképp más híres mackók is sorra kerültek.

 

2011. október 14.

b. 2011. november 18-án egymást követő 2 órán Romhányi József életútjával, munkásságával ismerkedtek meg az általános iskola 8., majd 7. osztályos tanulói. A rendhagyó órák hátteréül a digitális táblán kivetített PowerPoint bemutató szolgált.

 

óvodásoknak kisiskolásoknak

Könyvtárhasználati foglalkozások (4 alkalom)

a. 2011. február 1-én a Hamupipőke óvodáscsoport látogatott el hozzánk. Előre egyeztetett témánk a vízi élővilág volt. Ezzel kapcsolatban gyűjtöttünk össze ismeretterjesztő könyveket, újságokat, meséket minden fellelhető dokumentumtípusból a trópusi halakat ábrázoló falinaptártól Tamkó Sirató Károly lemezről lejátszott megzenésített verséig. Megnéztünk néhány honlapot is az Interneten, pl. egy rövidebb bejátszást a bálnák vándorlásáról.

b. Február 3-án egy újabb óvodás csoport, ezúttal a Méhecskék kerestek fel bennünket. Ez alkalommal az eszkimók életével ismerkedtünk közösen.
c. 2011. március 2-án egy óvodáscsoportot vártunk rendhagyó könyvtárhasználati foglalkozásra. „Hivatalos” témánk a farsanggal kapcsolatos szokások, jelmezkészítés, dalok, versek voltak. Az ajándék farsangi álarcok mellett a legnagyobb meglepetés mégis a hagyományos farsangi fánk volt, melyek elkészítéséért Szekera Pálnét és Vígh Imrénét illeti köszönet.

d. Március 8-án ismét a szorgalmas „Hamupipőkék” látogattak meg bennünket. Témánk most a vízi közlekedés volt.

e. 2011. november 17-én újabb könyvtárhasználati órán vettek részt könyvtárunkban az óvodások. Témánk a tűz, tűzoltás volt. A témával kapcsolatban könyveket lapozgathattak, mesét, verset hallgattak, rövid animációs filmet is nézhettek az apróságok.

 

Író-olvasó találkozó (1 alkalom)

a. 2011. október 19. A 2-3. osztályos tanulók Finy Petra írónővel találkoztak: a Doki-, Ovi- és egyéb „ügyek”, a Lámpalány és Bögre úr meséinek alkotójával. A játékos, mesélős-bábos rendezvényen a gyerekek megismerkedtek nemcsak a könyvek sztorijaival, hanem azok előtörténetével is. Kivetítőn részleteket is láttunk egyes művekből. Finy Petra magával ragadó előadásmódjával folyamatosan ébren tartotta kis közönsége érdeklődését.

 

Finy Petra

Vetélkedők, pályázatok (3 alkalom)

a. Romhányi József az idén lett volna 90 éves. Az ismert költő, író, műfordító, dramaturg… tiszteletére egy internetes vetélkedőt állítottunk össze. A beküldési határidőt március 31-ig meghosszabbítottuk. A játékos feladatokat 33-an oldották meg, 28-an teljesen jól. A nyerteseket közülük sorsoltuk ki.

b. „Mesélő képek” címmel rajzversenyt hirdettünk óvodásoknak és 1. osztályosoknak Zelk Zoltán verses meséinek illusztrálására. A 2011. október 3-ig beküldött 71 rajzból kiállítást készítettünk és a legügyesebbeket (7 óvodást és 5 1 osztályost) könyvvel jutalmaztuk a Könyves Vasárnapon

c. 2011. november 29-én és 30-án du. 14 órai kezdettel „Kérünk, kedves Télapó” címmel szavalóversenyt tartottunk az alsó tagozatos diákoknak. A zsűrik tagjai 4 csoportban, összesen 86 diák szavalatát hallgatták meg. Közülük 26 díjazásban is részesült. A könyvjutalmakat december 2-án vehették át.

 

d. Az „Ügyes kezek” kézműves pályázat leadási határideje 2011. november 30-án volt. Egymás után érkeztek az ötletesebbnél ötletesebb télapó, hóember, krampusz figurák, adventi naptárak, mikulásszánok, havas tájak makettjei. A különböző technikával készített művek december 9-ig megtekinthetők a könyvtárban. Minden „művészpalánta” (30 fő) jutalmat vehetett át december 2-án délután.

 

Mesés-bábos könyvtárlátogatás (4 alkalom)

a. 2011. szeptember 28. „Mackómesék”címmel beszélgettünk a meseirodalom dirmegő-dörmögő képviselőiről 3. osztályosokkal. Meghívott „vendégeink”: mackók minden mennyiségben és formában.

 

2011. szeptember 28

b. 2011. november 8. Újabb könyvtárhasználati foglalkozáson emlékeztünk meg Sebők Zsigmond munkásságával a 2. b osztályosok közreműködésével.

 

c. 2011. november 28. Nemes Nagy Ágnes életművével ismerkedve „Bors néni kertjében” beszélgettünk, verselgettünk, játszottunk a 3. b osztályosokkal.

 

egyéb

A projekt keretében a fentieken túl sor kerül még:

  • a könyvtár, és szolgáltatásainak népszerűsítésére szóróanyag összeállítására,

  • könyvtári portál, online kölcsönzési adatbázis és interaktív oktatóanyag készítésére 2.448.000,- Ft

  • bútorbeszerzésre 400.000,- Ft értékben,

Március 23-án megérkeztek az új bútorok a könyvtárba, így a TIOP pályázat során beszerzett új eszközök végre a nekik megfelelő helyekre kerültek. Új számítógépeinkhez Oláh Béla asztalos készített 3 számítógépasztalt, melyeket a gyermekrészlegben helyeztünk el; 1 számítógépasztalt a fogyatékkal élők számára összeállított számítógép konfigurációhoz; 1 újabb asztalt pedig ahhoz a könyvtárosi számítógéphez, amelyhez további technikai eszközeinket csatlakoztattuk (könyvszkenner, színes- és címkenyomtató, stb.). Az asztalok mellett beszerzésre került 27 írólapos szék, amelyeket előadások, tanfolyamok alkalmával jól ki tudnak használni a résztvevők.

  • könyvtári dolgozó továbbképzésére 45.000,- Ft értékben.

Kolléganőnk elvégezte a Könyvtári Intézet által akkreditált „A web 1.0-tól a web 2.0 felé a megváltozott internetes világban” c. 60 órás tanfolyamot

A rendezvények, projekttel kapcsolatos események szervezése megkezdődött.
Honlapunkon az eseményekről folyamatosan tájékoztatni fogjuk az érdeklődőket!